Két nappal a Fidesz egykori gazdasági igazgatójának kirohanása előtt, a kormánypárt frakcióülésén arról beszélt: az új pártfinanszírozási rendszer miatt a Fidesz elboldogul a gazdasági holdudvar nagyobb segítsége nélkül is.
Az elmúlt években kiépített pártfinanszírozási rendszer miatt már nincs szükség a gazdasági holdudvar akkora mértékű segítségére, mint korábban – információink szerint erről is beszélt helyzetértékelésében Orbán Viktor miniszterelnök múlt szerdán, a Fidesz mezőkövesdi frakcióülésén. A zárt ajtók mögötti tanácskozáson Simicska Lajos neve nem hangzott el, de a résztvevők számára világos volt, hogy a kormányfő a Fidesz egykori gazdasági igazgatójára utal.
Orbán Viktor szavai igazi értelmüket utólag, pénteken nyerték el, amikor Simicska Lajos médiabirodalmának főszerkesztői a tulajdonost is meglepve felmondtak. Orbán Viktor egykori kollégiumi szobatársa és egyik legfontosabb szövetségese néhány órával később meglehetősen trágárul nyilatkozott a kormányfőről, aki szerinte a lépés hátterében állt. Az Orbán–Simicska-konfliktus az áprilisi parlamenti választás óta érezhető, igazán nyílttá péntek óta vált.
A rendszerváltás utáni magyar politika egyik legnagyobb, megoldatlan kérdése a párt- és kampányfinanszírozás: a pártok jóval túllépték a hivatalosan megengedett limitet, a milliárdokra rúgó költségeket pedig átláthatatlan, titkos csatornákon keresztül biztosították. A téma civil szakértői szerint ez jelentős korrupciós kockázatot jelent, hiszen a finanszírozó gazdasági körök utóbb, a párt kormányra kerülése után benyújtják a számlát, és állami forrásokra, megrendelésekre tartanak igényt.
A Fidesz esetében a Simicska nevével fémjelzett cégbirodalmat gyanították fő finanszírozóként. Erről maga az üzletember is beszélt még 1994-ben a Népszabadságnak adott interjúban. Akkor úgy fogalmazott: „a politikához ugyanaz a három dolog szükséges, mint a háborúhoz” (vagyis pénz, pénz és pénz – a szerk.), neki pedig az a dolga, hogy biztosítsa a párt anyagi függetlenségét, hogy a Fidesz „ne függjön külső erőforrásoktól, pénzügyi csoportoktól”.
A Fidesz hivatalosan nem kommentálta Simicska múlt pénteki kirohanásait, a pártban azonban arra számítanak, hogy az üzletember befolyása még inkább csökkenni fog. Erre utal legalábbis, hogy Orbán a mezőkövesdi frakcióülésen arról beszélt: a négy lábon álló párttámogatásnak köszönhetően már elboldogul a Fidesz-KDNP.
A rendszer négy lába a kormányfő szerint a pártok költségvetési támogatása, a parlamenti frakciók pénze, a pártalapítványnak járó finanszírozás, illetve az egyéni jelöltek és a pártlista után járó kampánytámogatás. Ebből csak az utóbbi pluszforrás, az előző hármat már 2010 előtt is megkapták a pártok. A Fidesz-KDNP esetében a következőképpen néznek ki az állami források (a két párt támogatásait összeadva):
költségvetési támogatás: évi 1 milliárd 29,3 millió forint
pártalapítványok támogatása: évi 583,5 millió forint
frakciók támogatása: évi 44,7 millió forint
kampányfinanszírozás (2014-ben): 703 millió forint
Ez egy választási évben összesen több mint 2,3 milliárd forint, de nem számoltuk bele az Országgyűlés Hivatala által nyújtott szolgáltatásokat (telefon, internet, irodai eszközök), illetve a szintén a költségvetésből fizetett képviselői munkatársak és frakcióalkalmazottak bérét. Ez utóbbiak jelentőségét mutatja, hogy a Fidesz sajtóosztálya sem a pártszékházban, hanem a frakcióirodában működik.
A pártok által kapott összeg nagyságrendileg nem haladja meg a korábbi szintet (a Fidesz-KDNP költségvetési támogatása már 2010-ben is több volt, mint egymilliárd). Történt azonban néhány más fontos változás is, ami a kormánypártokat segíti. Gyakorlatilag betiltották például a politikai hirdetéseket a kereskedelmi tévékben, így kivették a fegyvertárból a legdrágább kampányeszközt. Nem tiltották meg ugyanakkor a kormányzati reklámokat, pedig ellenzékben még ezt követelte a Fidesz.
A (Transparency International, a K-Monitor, a Political Capital és az Átlátszó által működtetett) képmutatás.hu kampánymonitora szerint a 2014-es parlamenti választási kampányban a kormány 560 millió forint értékben hirdetett, ráadásul ugyanazzal a szlogennel és képi világgal („Magyarország jobban teljesít”), mint a Fidesz-KDNP. Az őszi önkormányzati kampányban még jobban megugrott a kormányzati hirdetések aránya, akkor már a becslés szerint 837 millió forintért hirdetett a kormány, alaposan megtámogatva a fideszes jelöltek kampányát.
A képmutatás.hu a különböző költéséket összesítve arra jutott, hogy a Fidesz-KDNP közel az előírt négyszeresét, mintegy 4 milliárd forintot költött az országgyűlési kampányra. Ez önmagában jóval nagyobb összeg, mint amennyit 2014-ben a Fidesz különböző jogcímeken állami támogatásként kapott, és tavaly volt még egy európai parlamenti és egy önkormányzati választás is.
A kormányfő által felvázolt rendszer csak addig szolgálja a Fidesz érdekeit, amíg kormányon van, hiszen nagyban épít a kormányzati hirdetésekre, a jövőben pedig a tervek szerint a közmédiára is. Bár jelenleg nem látszik valós veszélynek, de ha egyszer a párt ellenzékbe kerül, akkor ezeket elveszíti, kizárólag az állami támogatásból pedig nehéz lehet újra nyerni. (Összehasonlításképpen: az MSZP egy választási évben 1,3 milliárd forint támogatást kap.) Ezért is valószínű, hogy a kormánypárt nem mond le teljesen a gazdasági holdudvarról, csak több lábon kíván állni, nem akar egyetlen személytől, Simicska Lajostól függeni.
(vs.hu)